Міжнародна допомога. Які пільги?
Поки наші депутати шукають варіанти підвищення податків, поговоримо про те, як ці податки не сплачувати, при чому на законних підставах. Сьогодні розглянемо міжнародну технічну допомогу, яку з початку війни отримує від міжнародних донорів багато вітчизняних державних установ та комерційних підприємств.
Чинним податковим та митним законодавством передбачено повне звільнення від сплати імпортного мита та ПДВ при ввезенні в Україну міжнародної технічної допомоги. Звісно, що просто зазначити в документах на вантаж, що це «міжнародна допомога», не вийде. Оскільки митниця при митному оформленні товару буде ретельно перевіряти право імпортера на пільги.
Якими саме документами можна підтвердити митниці таке право? Розглянемо це на прикладі Проекту реконструкції системи водопостачання, поставки в рамках якого Port Clearance оформлює в одній із західних митниць вже декілька місяців.
В першу чергу, проект надання допомоги від міжнародних донорів повинен бути зареєстрований Кабінетом Міністрів. Заявнику видається Реєстраційна картка проекту (програми), яка містить конкретний перелік товарів та послуг, що закуповуються за кошти донорів, їх вартість та отримувача. Саме цей документ допомагає митниці зіставити конкретні партії ввезених товарів із затвердженим Кабміном обсягом допомоги.
Часто буває, що допомога ввозиться з різних країн, платником коштів є міжнародний банк або інституція, реалізацією проекту в Україні є одна організація, а реципієнтом допомоги є інша організація. Отже, митниці надаються відповідні договори, які пов’язують між собою платника-донора, імпортера, відправника та отримувача допомоги.
Також надаються технічні документи, зокрема, технічний проект. Вони допомагають митному органу впевнитись, що в рамках конкретного проекту ввозяться певні конструкції, обладнання, комплектуючі, запчастини, що у подальшому будуть змонтовані в єдиний об’єкт.
Слід зазначити, що в нашому прикладі митниця при першому оформленні зосередила пильну увагу саме на технічному проекті. І митне оформлення першої фури із допомогою відбулось протягом терміну, який був більше ніж стандартні 4 часи, відведені Митним Кодексом України. Однак, усі подальші декілька десятків автотранспортних засобів оформлювались чітко і без затримок.
Безперечно, розібратись із практичними вимогами митниці щодо преференцій та пільг імпортеру-новачку буде дуже важко. Пролити світло на темні плями може тільки експерт – митний брокер компанії Port Clearance. Чекаємо Ваших звернень за консультаціями!